PGK są jak saper – mylą się tylko raz
Regulacje w zakresie podatkowych grup kapitałowych miały w założeniu oferować możliwość szybszego rozliczania strat występujących w tych grupach. Niedawny wyrok NSA postawił jednak pod znakiem zapytania zasadność funkcjonowania PGK.
Zgodnie z przepisami podmiot dochodowy może pomniejszyć swoje zobowiązanie w CIT dzięki stracie odnotowanej przez inny podmiot z podatkowej grupy kapitałowej. Jednym z warunków stosowania takiej preferencji podatkowej jest zachowanie zasady ceny rynkowej w transakcjach zawieranych przez podmioty tworzące PGK z podmiotami powiązanymi spoza grupy. Zabieg ten ma na celu uniknięcie sytuacji, w której na skutek transakcji nierynkowych PGK byłaby uprawniona do uzyskania większych preferencji (np. rozliczenia wyższych strat).
Spore kontrowersje budziła dotąd kwestia korekt warunków transakcji kontrolowanych z podmiotami spoza PGK, w sytuacji gdy sam podatnik stwierdzi ich nierynkowość i wprowadził wstecz odpowiednie poprawki. Wydawało się wówczas, iż z uwagi na usunięcie błędu można nadal uznawać, że PGK może niezakłócenie funkcjonować i nie doszło do naruszenia warunków jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta